Zelenina

 

     Jedlé části kulturních rostlin bylinného charakteru a zpravidla jednoletých nebo dvouletých (nikoli však těch, které jsou pěstovány pro semeno).

    

     Zelenina má značný obsah vody, je tedy nízkokalorická, ale je nejdůležitějším zdrojem lidskému organismu prospěšných zásaditých solí (obsahujících především draslík a sodík), mnoha minerálů (Ca, Cl, Fe, I, Mg, Mn, P, S, Se, Si, Zn…) a cenných vitaminů (vitamin C, provitamin A neboli karoten, vitamin E, některé vitaminy skupiny B), kromě toho obsahuje také hodnotné bílkoviny, vlákninu (jež má velký význam pro kvalitní metabolismus) a kyselinu listovou, takže možno říci, že zelenina je nejvýznamnější ochrannou potravinou.

 

     Základní rozdělení zeleniny (některé skupiny se prolínají):

     1. Plodová zelenina: okurka, rajče, paprika, meloun, lilek, brambor (jedná se o druh lilku, ovšem jedlé jsou z něj hlízy)…;

     2. Kořenová zelenina: mrkev, řepa, celer, ředkvička, křen…;

     3. Listová zelenina: salát, špenát…;

     4. Cibulová zelenina: cibule, česnek, pórek…;

     5. Košťálová zelenina: zelí, kedluben, květák, kapusta…;      

     6. Mořská zelenina: mořské řasy.

 

     Dospělý člověk by měl sníst denně 150 – 300 g zeleniny (její druhy je vhodné střídat), přinejmenším významná část této dávky by měla být v syrové formě (samotná, v ochuceném salátu, v pomazánce apod.), u zeleniny platí, že čím jednodušší a kratší je její úprava, tím je z výživového hlediska prospěšnější.

 

 

 

 

http://www.zenysro.cz/detail/blogy/1120/Jak-to-mate-Vy-Jite-zeleninu-a-ovoce