16. ledna 1969 (50 let) – V Praze před Národním muzeem se zapálil dvacetiletý student Karlovy univerzity Jan Palach, aby svým činem vyburcoval československou veřejnost k akcím občanskému odporu vůči rodícímu se kolaborantskému režimu v podmínkách sovětské vojenské okupace, s těžkými popáleninami zemřel o tři dny později:

 

 

https://img.blesk.cz/img/1/normal690/1911097-img-jan-palach-v0.jpg?v=0     Jan Palach pocházel ze středočeských Všetat, studoval na Filozofické fakultě Karlovy univerzity historii a politickou ekonomii, ve svých názorech byl ovlivněn celkovou atmosférou československého liberalizačního vývoje v r. 1968, kdy se spojily aktuální snahy reformního komunismu, oživená tradice masarykovské demokratické republiky a ohlas právě probíhajících levicových studentských bouří v západním světě (sám Palach v říjnu 1968 navštívil Francii), svým krajním činem upozornil nejen československou, ale i světovou veřejnost na to, jak velké a osudové naděje českoslovenští mladí lidé spojovali s Dubčekovým Pražským jarem, kdy zrušení cenzury, zmíněné v Palachově dopise, bylo jen jednou z mnoha pozitivních změn (naproti tomu Zprávy, proti jejichž distribuci se Palach vyslovil, byly česky psané noviny produkované sovětskými okupanty), Palach byl po svém činu srovnáván s dalšími proslulými českými Jany, kteří také položili svůj život za nadosobní ideály svobody – Janem Husem a Janem Opletalem, dodnes není jasné, zda opravdu existovali další mladí lidé tehdy připravení k plamenné oběti, ovšem  Palachův čin inspiroval několik dalších osob k podobnému činu, byť na jiných, méně exponovaných místech, takže jejich akty sebeobětování československé úřady před širší veřejností utajily.   

 

 

 

 

Palachův dopis:

 

Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň. Naše požadavky jsou:

 

Okamžité zrušení cenzury 

Zákaz rozšiřování Zpráv

 

Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevystoupí- li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně. 

 

Pochodeň č. 1

 

P.S. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

 

 

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/228810/studentsky-hrdina-ktery-se-upalil-pred-45-lety-mladi-palach-kdo-to-je.html

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/posledni-dopis-jana-palacha/