7. květen 1458 (560 let) – V katedrále svatého Víta na Pražském hradě byl vůdce českých husitů a předák husitského panstva Jiří z Poděbrad korunován na českého krále:

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Georg_of_Podebrady.jpg     Jiří z Poděbrad (1420 – 1471) byl hlavním reprezentantem umírněného husitství, které se po likvidaci radikálů v bitvě u Lipan (1434) stalo nejsilnějším politickým proudem v české společnosti, po období faktického bezvládí (jež nastalo vymřením Lucemburků 1437) obsadil vojensky v r. 1448 Prahu a stal se zemským správcem (oficiálně od 1452), začal odstraňovat hospodářskou krizi a obnovovat bezpečnost v zemi, podílel se na zvolení velmi mladého Ladislava Pohrobka (jenž pocházel z dynastie Habsburků a zároveň byl vnukem Zikmunda Lucemburského) za českého krále (1453), za jeho formálního panování stále držel otěže skutečné vlády pevně v rukou a po Ladislavově nečekané smrti (1457) byl 2. března 1458 zemským stavovským sněmem na pražské Staroměstské radnici zvolen za českého krále: stal se králem bez jakékoli dynastické souvislosti, vedl diplomaticky obratnou, ekonomicky úspěšnou a vůči zahraničí nezávislou a sebevědomou politiku, navrhl projekt mírové spolupracující Evropy, v jeho úsilí najdeme významné prvky nastupující renesance, celým svým státnickým dílem potvrzoval, že husitství znamená významný krok k svobodnější a modernější společnosti, zůstal ovšem posledním českým králem české národnosti.

 

   

https://i0.cz/s/respekt-blogy/T4ROe-/2015/04/59312870_Josef_Mathauser_-_Zvoleni_Jirika_z_Podebrad_kralem_ceskym_roku_1458.jpg

  

 

Státní hrad Litice

 

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Georg_of_Podebrady.jpg

https://ries.blog.respekt.cz/prokleti-rodiny-podebradu-na-zeleny-ctvrtek/

https://www.firmy.cz/detail/2433285-statni-hrad-litice-zachlumi-litice-nad-orlici.html