Bohové starověkého Egypta

 

     Člověku nadřazené (údajné?) bytosti polyteistického náboženství v jednom ze dvou nejstarších světových civilizačních center.

 

     Starověcí Egypťané vyznávali existenci mnoha rozličných bohů a bohyň, přičemž každá z těchto božských bytostí hrála svou roli v udržování míru a harmonie v zemi, a pro Egypťany bylo důležité tyto bohy respektovat a uctívat, aby si tak zajistili jejich přízeň pro svůj spokojený život.

 

     Mezi nejvýznamnější egyptské bohy patřili: 

 

     Anupew (řecky Anubis): bůh se šakalí hlavou, byl synem boha Usira (řec. Osiris) a jeho sestry, byl spojen se smrtí, ochraňoval pohřebiště, vítal zesnulé v záhrobí, byl bohem mumifikačního balzamování a také hrál roli při soudu nad mrtvými, nazývaném vážení srdce (mohl zemřelým vrátit život).

 

     Hór (řecky Horus): bůh v podobě muže se sokolí hlavou nebo sokola, byl bohem nebes, jeho otcem byl Usir a matkou Eset (řec. Isis), jeho levým okem byl měsíc a pravým okem slunce, a jejich (zdánlivý) pohyb po obloze byl svědectvím o Hórově letu napříč nebesy, v Egyptě grafický znak Hórovo oko byl prospěšným symbolem božské ochrany, královské moci a dobrého zdraví.  

 

     Usir (řec. Osiris): bůh s odznaky panovnické moci teokratického vládce faraona, byl bohem plodnosti a podsvětí, v období egyptské Střední a Nové říše se těšil velké oblibě mezi obyčejnými lidmi, protože jeho kult jim přinášel naději, že posmrtný život čeká všechny zemřelé, nejen faraona (na jehož výlučnost v tomto směru se věřilo ve Staré říši).

 

     Bastet (řec. Mpastet): bohyně v podobě ženy s hlavou kočky či lvice nebo přímo v podobě těchto zvířat, byla laskavou ochránkyní lidstva, zejména však žen, dětí a koček, byla bohyní východu slunce, ztělesňovala ovšem zároveň nevyzpytatelnou, rafinovanou ženskost a – v podobě lvice – ochraňovala faraona v bitvě.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://cdn3.volusion.com/eug3b.7rzsp/v/vspfiles/photos/E-117S-2.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Anubis_standing.svg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Horus_standing.svg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Standing_Osiris_edit1.svg

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bastet.svg