Whisky

 

     Silný alkoholický nápoj vyráběný destilací ze zkvašených obilnin a zrající v dřevěných sudech, je spojen téměř výhradně s anglosaským prostředím.

 

     Whisky získala svůj název z jazyka irských a skotských Keltů (uisge/uisce beatha = voda života), v Irsku se užívá psaná podoba whiskey; technologie destilace zkvašeného obilí pronikla do Irska a Skotska ve středověku, nejprve byla používána v klášterech a tam  k medicinským účelům, posléze se rozšířila také do světského prostředí a začalo její využívání pro výrobu alkoholického nápoje, v obou uvedených zemích jsou výroba a konzumace whisky široce doloženy od 15. století, ale trvalo ještě dvě staletí, než byly proces její výroby a chuťové vlastnosti vyladěny na dnešní úroveň, od 17. století se whisky vyrábí ve specializovaných palírnách, po vzniku Velké Británie v 18. století se výroba i konzumace whisky rozšířily na celé Britské ostrovy a vzápětí také do britských severoamerických kolonií (pozdějších Spojených států amerických), od 19. století je whisky známa prakticky po celém světě.

 

     Výroba whisky začíná namočením obilí v pramenité vodě (někdy chuťově ovlivněné rašelinou, vřesem apod.) a naklíčením zrn, během nějž se škrob v zrnu mění na cukr, naklíčené obilí se usuší, rozemele, zalije horkou vodou a vykvasí (po přidání kvasinek), čímž se cukr přeměňuje na alkohol; vykvašená tekutina (anglicky mash) se pak destiluje v destilačním zařízení vyrobeném tradičně z mědi (moderně s některými částmi z nerezové oceli), destilace whisky spočívá v pozvolném zahřívání kvasu, v jeho částečném odpařování a v opětném koncentrujícím zkapalňování odpařené složky s alkoholovým obsahem, takto zachycená tekutina se destiluje opakovaně (2 – 3x) pro dosažení vyššího podílu alkoholu a čistšího, chuťově hodnotnějšího produktu, výsledný destilát se  ředí vodou většinou na podíl 40 % alkoholu (ne méně), nápoj pak ještě prochází filtrací, zpravidla se dobarvuje přírodními prostředky a nakonec zraje v dřevěných sudech (tradičně dubových; sudy se používají opakovaně, někdy i po zrání jiných destilátů, což potom u whisky rozšiřuje varietu výsledných chutí), pro distribuci se whisky samozřejmě lahvuje, přičemž široký rejstřík lahvových tvarů signalizuje různé značky nápoje.   

 

 

 

 

https://gearmoose.com/scotch-vs-irish-whiskey/